Ortofoto ir zemes virsmas attēls, kuram ir ģeometriski koriģēti sagrozījumi, kas rodas reljefa ietekmes, ainas uzņemšanas slīpuma un kameras optikas rezultātā. Ortofoto karte nav jauns kartogrāfiskais produkts, ko piedāvājam LVM GEO lietotājiem, šobrīd kopumā Latvijas teritorijai ir 7 pilni pārklājumi, kas atšķiras gan ar krāsu joslām, gan arī izšķirtspēju. Piemēram, 1. cikla ortofoto, kas sagatavots no 1994. – 1999. gadam,  ir melnbalts un tā izšķirtspēja ir tikai 1 metrs, savukārt nākamie cikli pieejami jau redzamās gaismas joslu salikumā. 3. cikla pārklājums (2007. – 2008. gads), lai arī netika pilnībā pabeigts, tika uzņemts ne tikai trīs redzamajās krāsu joslās, bet arī infrasarkanajā spektra joslā. Tas ļāva bez redzamās gaismas ortofoto veidot arī infrasarkano ortofoto karti. Sākot no 5. cikla šī ortofoto versija pieejama katrā no cikliem. Ortofoto atjaunošanas cikls Latvijā šobrīd ir trīs gadi.

Digitālajā vidē attēls tiek veidots no trīs krāsu vērtībām, kur katra vērtība robežās no 0 līdz 255 nosaka attiecīgās krāsas intensitāti. Redzamās gaismas attēliem šīs joslas ir sarkanā, zaļā un zilā (red, green, blue -  RGB), un pārējās krāsas tiek veidotas no šo trīs krāsu kombinācijām. Infrasarkanā ortofoto karte tiek veidota, standarta sarkano krāsu aizvietojot ar tuvā infrasarkanā spektra joslu, zaļo krāsu aizvietojot ar sarkano joslu, savukārt zilās krāsas joslā attēlojot zaļo joslu. Šo ortofoto produktu mēdz dēvēt par CIR (close-infrared) vai NIR (near-infrared), vai vienkārši infrasarkano ortofoto. Šāda tuvās infrasarkanās “neīsto” krāsu salikuma ortofoto parasti tiek izmantotas veģetācijas stāvokļa novērtēšanai, jo tuvā infrasarkanā spektra josla, ko cilvēka redze nespēj novērot, tiek attēlota kā sarkanā krāsa, tieši reprezentē veģetācijas veselīgumu.

1 attels mezi

Pēdējais 7. cikla ortofoto Latvijas teritorijai sagatavots laika posmā no 2019. – 2021. gadam, ar izšķirtspēju 0.25 m, taču šim pārklājumam iztrūkst atsevišķi fragmenti gar pašu Latvijas  - Krievijas pierobežu, tukšās vietas šeit ir aizstātas ar 6. cikla pārklājuma datiem.

2 attels mezi

Ņemot par piemēru Igaunijas ortofoto produktus, LVM GEO ir izveidots trešā ortofoto versija – mežu ortofoto. Būtībā izmantotās joslas ir tās pašas, kas tuvās infrasarkanās ortofoto kartes veidošanā. Sarkanās krāsas joslā attēlota tuvais infrasarkanais spektrs, zaļās krasas joslā šoreiz arī tiek attēlota zaļā krāsa, savukārt zilajā joslā tiek attēlota sarkanā krāsa. Salīdzinot ar NIR, zaļā un sarkanā krāsa ir apmainīta vietām, iegūstot “neīsto” krāsu salikuma ortofoto, kas labi piemērota mežsaimniecības vajadzībām. Pēc izmantoto joslu pirmajiem burtiem šo produktu var dēvēt par NGR vai CIR-NGR ortofoto karti, taču vienkāršībai esam izvēlējušies šo saukt par mežu ortofoto.

3 attels mezi

RGB un CIR ortofoto LVM GEO tiek servēti maksimāli tuvu to orģinālajiem datiem, vienīgās izmaiņas ir saistītas ar datu kompresiju, taču tās parasti cilvēkam ir grūti pamanāmas. Mežu ortofoto kartei dati ir koriģēti. Katrai joslai ir sastādīta histogramma (stabiņveida diagramma, kas parāda, cik daudz pikseļu atbilst katrai no vērtībām attēla attiecīgajā joslā), pēc tam šī histogramma ir nedaudz “pastiepta”, lai panāktu maksimāli labāko rezultātu. Šo procesu uzskatāmi paskaidro zemāk esošais attēls.

4 attels mezi

Rezultātā iegūtais attēls ir daudz augstāku kontrasta līmeni, kas ļauj labāk izdalīt veģetācijas atšķirības. Attēlā redzamas atšķirības, ko iespējams panākt, mainot attēla histogrammu mežu ortofoto kartei.

5 attels mezi

 

Citi jaunumi

14.11.2023

Projekts “Mobilās lietotnes un lietojumprogrammu saskarņu izstrāde koksnes plūsmas datu aprites nodrošināšanai no krautuves līdz piegādes vietai”

AS "Latvijas valsts meži" kā vadošais partneris kopā ar sadarbības partneriem īsteno projektu “Mobilās lietotnes un lietojumprogrammu saskarņu izstrāde koksnes plūsmas datu aprites...

Lasīt vairāk
13.06.2023

Aicinām pievienoties komandai attālās izpētes speciālistu/ -i

Aicinām pievienoties LVM GEO izstrādes komandai attālās izpētes speciālistu/-i  Nepieciešamās prasmes pieredze darbā ar attālās izpētes datu apstrādi un programmatūru pieredze...

Lasīt vairāk
06.04.2023

LVM GEO servisi Web Map Tile Service (WMTS) formātā

Lai nodrošinātu rastra servisu ātrāku darbību un labāku servera veiktspēju, esam radījuši WMTS servisus, kas lietotājam atgriež iepriekš sagatavotu karšu attēlu salikumus. Šie servisi...

Lasīt vairāk

Piesakies jaunumiem

Piesakies un saņem paziņojumus uz norādīto e-pasta adresi par jaunām datu kopām un servisiem.
Piesakies un saņem paziņojumus uz norādīto e-pasta adresi par jaunām datu kopām un servisiem.